Contact | FAQs | Member Login Area | Board Member Login | Sitemap | Search  
Home About Join/Membership Chapters International Registry Events Resources Forum Publications  Shop
2006 Convention Flower Show Special Awards

SWEEPSTAKES IN HORTICULTURE – to Dale Martens with 4 blue ribbons

RUNNER-UP TO SWEEPSTAKES IN HORTICULTURE – to Paul Kroll

SWEEPSTAKES IN ARTISTIC – to Karyn Cichocki with 4 blue ribbons

BEST IN SHOW – to Bill Price for Chirita brassicoides 'Marble Leaf'

RUNNER-UP TO BEST IN SHOW – to Nancy Ley for Petrocosmea rosettifolia

BEST ARTISTIC – to Karyn Cichocki for her arrangement "Walking after Midnight"

BEST IN THE ARTS – to Dale Martens for her monochrome print of Sinningia 'Minnehaha'

BEST IN COMMERCIAL/EDUCATIONAL – to Miriam Denham for "Preliminary Notes toward Documentation"

BEST NEW WORLD TUBEROUS GESNERIAD IN FLOWER – to Paul Lee for Sinningia 'Apricot Bouquet'

BEST NEW WORLD RHIZOMATOUS GESNERIAD IN FLOWER – to Eileen McGrath for Kohleria 'Peridots Kitlope'

BEST NEW WORLD FIBROUS-ROOTED GESNERIAD IN FLOWER – to Frank Rouse for Columnea 'Early Bird'

BEST OLD WORLD GESNERIAD IN FLOWER – to Lyndon Lyon Greenhouses for Aeschynanthus ×Splendidus

BEST GESNERIAD GROWN FOR ORNAMENTAL QUALITIES – to Paul Kroll for Streptocarpus Variegated Hybrid

BEST NEW GESNERIAD – to Bill Price for Chirita brassicoides 'Marble Leaf'

BEST LESSER-KNOWN GESNERIAD – to Paul Kroll for Bellonia spinosa

BEST COLLECTION OF GESNERIADS – to Glenn Barnes for his Nautilocalyx Collection

BEST GESNERIAD GROWN BY A NOVICE – to Matthew Johnson for Saintpaulia ' Emerald City'

BEST ARRANGEMENT OF FRESH CUT AND/OR GROWING MATERIAL – to Karyn Cichocki for "Walking after Midnight"

BEST ARRANGEMENT OF FRESH CUT MATERIAL – to Laura Buckner for "Whaling Days"

BEST ARRANGEMENT OF GROWING GESNERIADS – to Karyn Cichocki for "Ghost Town"

BEST PLANTING OF GROWING MATERIAL – to Jill Fischer for her straight-sided terrarium

BEST ARTISTIC ENTRY BY A NOVICE – to Ray Morrison for his tray landscape

BEST PHOTOGRAPHY – to Dale Martens for her monochrome print of Sinningia 'Minnehaha'

BEST CRAFT – to Laura Buckner for her cross-stitch picture of Sinningia speciosa Hybrid

BEST COMMERCIAL DISPLAY TABLE – to Lyndon Lyons Greenhouses

BEST EDUCATIONAL EXHIBIT – to Wallace Wells for "Lembocarpus amoenus"

BEST SPECIES – to Bill Price for Chirita brassicoides 'Marble Leaf'

BEST GESNERIAD GROWN BY A FIRST-TIME CONVENTION ATTENDEE – to Ray Morrison for his Petrocosmea Collection

BEST CHIRITA – to Bill Price for Chirita brassicoides 'Marble Leaf'

BEST PETROCOSMEA – to Nancy Ley for Petrocosmea rosettifolia

BEST STREPTOCARPUS – to Bill Price for Streptocarpus 'Jaco's Gem'

BEST SCENTED GESNERIAD – to Paul Lee for Sinningia hybrid

BEST GESNERIAD WITH SEED PODS – to Karyn Cichocki for Streptocarpus saundersii

JUDGES AWARD OF COMMENDATION – to Paul Lee for Sinningia 'Apricot Bouquet'

Home | About | Membership  | Chapters | International Registry | Events | Resources | Forum | Publications | Shop | Sitemap | Contact
The Gesneriad Society 2006. All rights reserved.
:: site designed by i21webdesign.com ::