Contact | FAQs | Member Login Area | Board Member Login | Sitemap | Search  
Home About Join/Membership Chapters International Registry Events Resources Forum Publications  Shop
2007 Convention Flower Show Special Awards

SPECIAL AWARDS

[back to Convention 2007 home page]

SWEEPSTAKES IN HORTICULTURE – to Nancy Kast with 7 blue ribbons

RUNNER-UP TO SWEEPSTAKES IN HORTICULTURE – to Thad Scaggs with 3 blue ribbons

BEST IN SHOW (Horticulture Division I) – to Arleen Dewell for Kohleria 'Peridots Kitlope'

RUNNER-UP TO BEST IN SHOW – to Jo Anne Martinez for Columnea 'Frosty Hills'

BEST ARTISTIC (Division II) – to Olive Ma Robinson for her arrangement "Everglades"

RUNNER-UP TO BEST ARTISTIC – to Bob Clark for his arrangement "Hurricanes"

BEST IN THE ARTS (Division III) – to Marcie Busch for her watercolor painting of Chirita brassicoides 'Marble Leaf'

RUNNER-UP TO BEST IN THE ARTS – to Laura Buckner for her Counted Cross-Stitch Storage Box

BEST IN COMMERCIAL/EDUCATIONAL (Division IV) – to Wallace Wells for "Henckelia – Jewel of the Orient"

BEST NEW WORLD TUBEROUS GESNERIAD IN FLOWER – to Nancy Kast for Nautilocalyx species

BEST NEW WORLD RHIZOMATOUS GESNERIAD IN FLOWER – to Arleen Dewell for Kohleria 'Peridots Kitlope'

BEST NEW WORLD FIBROUS-ROOTED GESNERIAD IN FLOWER – to Nancy Kast for Columnea minutiflora

BEST OLD WORLD GESNERIAD IN FLOWER – to Paul Kroll for Petrocosmea minor

BEST GESNERIAD GROWN FOR ORNAMENTAL QUALITIES – to Jo Anne Martinez for Columnea 'Frosty Hills'

BEST NEW GESNERIAD – to Bill Price for Amalophyllon species (dark foliage form)

BEST LESSER-KNOWN GESNERIAD – to Bill Price for Sinningia defoliata

BEST COLLECTION OF GESNERIADS – to Nancy Kast for her Chirita Collection

BEST GESNERIAD GROWN BY A NOVICE – to David Moody for Streptocarpus 'Fernwood's Minuet'

BEST ARRANGEMENT OF FRESH CUT AND/OR GROWING MATERIAL – to Olive Ma Robinson for "South Beach Art Deco"

BEST ARRANGEMENT OF FRESH CUT MATERIAL – to Paul Kroll for "Reefs"

BEST ARRANGEMENT OF GROWING GESNERIADS – to Olive Ma Robinson for "Everglades"

BEST PLANTING OF GROWING MATERIAL – to Rosemary Platz for her curved terrarium

BEST PHOTOGRAPHY – to Karyn Cichocki for her color print of Columnea ericae

BEST ART/CRAFT REPRESENTING GESNERIADS – to Laura Buckner for her Counted Cross-Stitch Storage Box

BEST COMMERCIAL DISPLAY TABLE – to Glenn Barnes for his exhibit of 25 gesneriad species and hybrids

BEST EDUCATIONAL EXHIBIT – to Wallace Wells for "Henckelia – Jewels of the Orient"

BEST GESNERIAD GROWN BY A FIRST-TIME CONVENTION ATTENDEE – to Thad Scaggs - Sinningia 'Ozark Scentimental Journey'

BEST CHIRITA – to Jo Anne Martinez for Chirita 'Rachel'

BEST COLUMNEA – to Jo Anne Martinez for Columnea 'Frosty Hills'

BEST EPISCIA – to Glenn Barnes for Episcia 'Pink Smoke'

BEST SAINTPAULIA – to Bob Clark for Saintpaulia orbicularis var. purpurea

BEST STREPTOCARPUS – to Nancy Kast for Streptocarpus 'Fernwood's Minuet'

BEST SCENTED GESNERIAD – to Thad Scaggs for Sinningia 'Ozark Scentimental Journey'

BEST NEW HYBRID – to Nancy Kast for Streptocarpus 'Fernwood's Minuet'

BEST RECENTLY REGISTERED HYBRID – to Thad Scaggs for Sinningia 'Spellbound'

BEST NEW WORLD EPIPHYTIC SPECIES – to Nancy Kast for Columnea minutiflora

BEST PHOTO OF A GESNERIAD IN A NATURAL HABITAT – to Anton Weber for Gloxinia perennis and Euglossine Bees

BEST PHOTO OF A GESNERIAD (whole plant) – to Paul Susi for Alsobia species 'Chiapas'

BEST PHOTO OF A GESNERIAD (partial plant) – to Karyn Cichocki for Columnea ericae

SPECIAL JUDGES AWARD FOR HORTICULTURE QUALITY – to Bill Price for Sinningia defoliata

SPECIAL JUDGES AWARD OF MERIT IN PHOTOGRAPHY – to Paul Susi for Monochrome Print of Sinningia speciosa 'Only a Rose'

CLASS AWARDS

SECTION A – New World Gesneriads in Flower - Tuberous

Class 3 – Sinningia leucotricha – to Sylvia Taub

Class 4A – Sinningia 'Lisa' – to Kathy Spissman

Class 4B – Sinningia 'Ozark Scentimental Journey' – to Thad Scaggs

Class 5 – Sinningia 'Bewitched' – to Thad Scaggs

Class 7 – Nautilocalyx species – to Nancy Kast

SECTION B – New World Gesneriads in Flower – Rhizomatous

Class 9 – Kohleria 'Peridots Kitlope' – to Arleen Dewell

SECTION C – New World Gesneriads in Flower – Fibrous-Rooted

Class 15 – Columnea minutiflora – to Nancy Kast

Class 17 – Gesneria 'Ako Cardinal Flight' – to Paul Kroll

Class 19 – Cobananthus calochlamys – to Thad Scaggs

SECTION D – Old World Gesneriads in Flower

Class 22 – Chirita 'Souvenir' – to Nancy Kast

Class 23 – Petrocosmea minor – to Paul Kroll

Class 24 – Saintpaulia orbicularis var. purpurea – to Bob Clark

Class 25 – Saintpaulia 'Mini Papa' – to Leonard Re

Class 26A – Saintpaulia 'Rob's Little Pueblo' – to Leonard Re

Class 26B – Saintpaulia 'Ness' Crinkle Blue' – to Linda Golubski

Class 27A – Saintpaulia 'Suncoast Wild Mustang' – to Nancy Kast

Class 27B – Saintpaulia 'Frosted Whisper' – to Nancy Kast

Class 28 – Saintpaulia 'Darling Blue Trail' – to Phyllis King

Class 31A – Streptocarpus 'Athena' – to Nancy Kast

Class 31B – Streptocarpus 'Bristol's Party Girl' – to Phyllis King

SECTION E – Gesneriads Grown for Ornamental Qualities Other Than Flowers

Class 33 – Chirita 'Rachel' – to Jo Anne Martinez

Class 34 – Episcia 'Kee Wee' – to Jan & Allan Mink

Class 35 – Episcia 'Unpredictable Valley' – to Elaine Re

Class 36 – Petrocosmea forrestii – to Betsy Zaorski

Class 37 – Columnea 'Frosty Hills' – to Jo Anne Martinez

SECTION F – New Gesneriads

Class 40 – Amallophyllon species (dark foliage form) – to Bill Price

Class 41 – Chirita linearifolia variegated – to Bill Price

Class 42 – Chirita 'Deco' – to Peter Shalit

Class 43 – Petrocosmea 'Shortnin' Bread' – to Linda Golubski

SECTION G – Lesser-Known Gesneriads Seldom Grown or Seen in Shows

Class 44 – Sinningia defoliata – to Bill Price

SECTION H – Collections of Gesneriads

Class 46 – Chirita Collection – to Nancy Kast

SECTION J – Gesneriads Grown by a Novice

Class 49 – Streptocarpus 'Fernwood's Minuet' – to David Moody

SECTION K – Arrangements of Fresh Cut and/or Growing Material

Class 51 – "Hurricanes" – to Bob Clark

Class 53 – "South Beach Art Deco" – to Olive Ma Robinson

SECTION L – Arrangements of Fresh Cut Gesneriad Material

Class 55 – "Moon Over Miami" Challenge Class – to Jill Fischer

Class 58 – "Reefs" – to Karyn Cichocki

SECTION M – Arrangements of Growing Gesneriad Material

Class 60 – "Everglades" – to Olive Ma Robinson

SECTION N – Plantings of Growing Material

Class 64 – Terrarium, curved – to Rosemary Platz

SECTION P – Photography

Class 68 – Color Transparency of Sinningia araneosa – to Dale Martens

Class 69A – Color Print of Chirita speciosa 'Greenleaf' – to Paul Susi

Class 69B – Color Print of Columnea ericae – to Karyn Cichocki

Class 70 – Color Print of Alsobia species 'Chiapas' – to Paul Susi

Class 71 – Color Print of Gloxinia perennis and Euglossine Bees – to Anton Weber

Class 72 – Monochrome Print of Sinningia speciosa 'Only A Rose' – to Paul Susi

SECTION Q – Crafts Representing Gesneriads

Class 73 – Watercolor of Chirita brassicoides 'Marble Leaf' – to Marcie Busch

Class 74 – Counted Cross Stitch Storage Box – to Laura Buckner

SECTION R – Commercial Display

Class 76 – Display Table with 10 or more plants – to Glenn Barnes

SECTION S – Educational Exhibit

Class 78 – "Henckelia – Jewels of the Orient" – to Wallace Wells

 
Home | About | Membership  | Chapters | International Registry | Events | Resources | Forum | Publications | Shop | Sitemap | Contact
The Gesneriad Society 2006. All rights reserved.
:: site designed by i21webdesign.com ::