2012 Convention Winners

2012 Convention Flower Show Awards

“Gesneriads in the Emerald City”

SPECIAL AWARDS

SWEEPSTAKES IN HORTICULTURE – to Bill Price with 12 blue ribbons
RUNNER-UP TO SWEEPSTAKES IN HORTICULTURE – to Peter Shalit with 5 blue ribbons
BEST IN SHOW – to Arleen Dewell for Primulina ‘Cynthia’
RUNNER-UP TO BEST IN SHOW – to Ben Peternoster for Streptocarpus ‘Heartland’s Baby Kisses’
SWEEPSTAKES IN ARTISTIC – to Pat Shandrow with 5 blue ribbons
RUNNER-UP TO SWEEPSTAKES IN ARTISTIC – to Karyn Cichocki with 4 blue ribbons
BEST ARTISTIC – to Karyn Cichocki for “Glinda the Good Witch”
RUNNER-UP TO BEST ARTISTIC – to Pat Shandrow for “Toto Too!”
BEST IN ARTS – to Charlene Marietti for her Fabric Handbag depicting Seemannia ‘Chic’
RUNNER-UP TO BEST IN ARTS – to Olive Ma Robinson for her Cell Phone Case inspired by Corytoplectus cutucuensis
BEST IN SECTION A – to Dariane Joshlin for Sinningia ‘Bright Eyes’
BEST IN SECTION B – to Charlene Marietti for Amalophyllon sp. RM2006
BEST IN SECTION C – to Bill Price for Paradrymonia sp. (rileyi ined.)
BEST IN SECTION D – to Arleen Dewell for Primulina ‘Cynthia’
BEST IN SECTION E – to Arleen Dewell for Primulina dryas ‘Latifolia’ dwarf
BEST IN SECTION F – to Bill Price for Gasteranthus diverticularis
BEST IN SECTION G – to Bob Clark for Reldia species
BEST IN SECTION H – to Peter Shalit for Streptocarpus hybrid (standard)
BEST IN SECTION I – to Norma Kunzel for her Petrocosmea Collection
BEST IN SECTION J – to Sally Robinson for Episcia ‘Kee Wee
BEST IN SECTION K – to Pat Shandrow for “Toto Too!”
BEST IN SECTION L – to Karyn Cichocki for “Glinda the Good Witch”
BEST IN SECTION M – to Barbara Festenstein for “Cowardly Lion”
BEST IN SECTION N – to Bob Clark for his Straight-Sided Terrarium
BEST IN SECTION P – to Stephen Maciejewski for his Color Print of Primulina ophiopogoides

BEST IN SECTION Q – to Charlene Marietti for her Fabric Handbag featuring Seemannia ‘Chic’
BEST IN SECTION S – to Stephen Maciejewski for his Educational Exhibit Oreocharis × heterandra
BEST RECENTLY REGISTERED HYBRID – to Bill Price for Streptocarpus ‘Heartland’s White Gold’
BEST NEW SPECIES – to Bill Price for Gasteranthus diverticularis
BEST FRAGRANT GESNERIAD – to Bill Price for ×Sinvana ‘Mount Magazine’
BEST DALE MARTENS HYBRID – to Bill Price for Streptocarpus ‘Heartland’s White Gold’
BEST PETER SHALIT HYBRID – to Peter Shalit for Sinningia ‘Spellbound’
SECOND BEST PETER SHALIT HYBRID – to Peter Shalit for Sinningia ‘Tomorrow’
BEST THAD SCAGGS HYBRID – to Peter Shalit for Kohleria ‘Thad’s Uncle Ron’
BEST JOHN BOGGAN HYBRID – to Peter Shalit for Kohleria ‘Silver Feather’
BEST MINIATURE SINNINGIA – to Dariane Joshlin for Sinningia ‘Bright Eyes’
BEST-LOOKING TUBER – to Peter Shalit for Sinningia Kinship Group
BEST PETROCOSMEA – to Bill Price for Petrocosmea species
BEST PRIMULINA – to Arleen Dewell for Primulina ‘Cynthia’
BEST EPISCIA – to Sally Robinson for Episcia ‘Kee Wee’
BEST MINIATURE IN ARTISTIC – to Karyn Cichocki for her arrangement “The Munchkins”
BEST FABRIC CRAFT – to Charlene Marietti for her Fabric Handbag depicting Seemannia ‘Chic’
BEST GESNERIAD EXHIBITING FRUIT – to Dale Martens for Streptocarpus pusillus JT04-02
BEST GESNERIAD GROWN BY A FIRST-TIME CONVENTION EXHIBITOR – to Doreen Dragon for Alsobia ‘Cygnet’

CLASS AWARDS

SECTION A – New World Gesneriads in Flower – Tuberous

Class 1 – Sinningia speciosa ‘Regina’ exhibited by Bob Clark
Class 2 – Sinningia tuberosa exhibited by Bill Price
Class 3 – Sinningia carangolensis exhibited by Bill Price
Class 4 – Sinningia ‘Ozark Jumbo Sundae’ exhibited by Dariane Joshlin
Class 5B – Sinningia ‘Prudence Risley’ exhibited by Ben Paternoster
Class 6 – Sinningia ‘Bright Eyes’ exhibited by Dariane Joshlin
Class 7 – ×Sinvana ‘Mount Magazine’ exhibited by Bill Price

SECTION B – New World Gesneriads in Flower – Rhizomatous

Class 8 – Achimenes ‘Glory’ exhibited by Bill Price
Class 9A – Kohleria hirsuta ‘Trinidad’ exhibited by Peter Shalit
Class 9B – Kohleria ‘Manchu’ exhibited by Hung Nguyen
Class 9C – Kohleria ‘Silver Feather’ exhibited by Peter Shalit
Class 10 – ×Gloximannia ‘She’s Dancing’ exhibited by Bill Price
Class 13 – Amalophyllon sp. RM2006 exhibited by Charlene Marietti

SECTION C – New World Gesneriads in Flower – Fibrous-Rooted

Class 16 – Alsobia ‘Cygnet’ exhibited by Doreen Dragon
Class 19 – Paradrymonia sp. (rileyi ined.) exhibited by Bill Price

SECTION D – Old World Gesneriads in Flower

Class 22A – Primulina tamiana exhibited by Bob Clark
Class 22B – Primulina tabacum exhibited by John Wrightson
Class 23 – Primulina ‘Cynthia’ exhibited by Arleen Dewell
Class 24 – Saintpaulia ionantha ‘Mather clone’ exhibited by Arleen Dewell
Class 25– Saintpaulia ‘Pink Dove’ exhibited by Doris Brownlie
Class 26 – Saintpaulia ‘Ness’ Pixie Grin’ exhibited by Doris Brownlie
Class 27 – Saintpaulia ‘ACA’s Red Tornado’ exhibited by Arleen Dewell
Class 28 – Saintpaulia ‘Rob’s Vanilla Trail’ exhibited by Bill Price
Class 30 – Streptocarpus lilliputana exhibited by Dee Stewart
Class 31 – Streptocarpus ‘Heartland’s Baby Kisses’ exhibited by Ben Paternoster
Class 33 – Henckelia speciosa ‘Ako Sky’ exhibited by Bill Price

SECTION E – Gesneriads Grown for Ornamental Qualities other than Flowers

Class 35 – Episcia ‘Pink Dreams’ exhibited by Bob Clark
Class 36A – Primulina linearifolia ‘Variegated’ exhibited by Bill Price
Class 36B – Primulina ‘Patina’ exhibited by Doris Brownlie
Class 37 – Streptocarpus ‘Heartland’s Snowbaby’ exhibited by Deanna Belli
Class 39 – Sinningia bullata exhibited by John Wrightson

SECTION F – New Gesneriads

Class 40 – Gasteranthus diverticularis exhibited by Bill Price
Class 41 – Primulina drakei exhibited by Bill Price
Class 42 – Sinningia hybrid 07-05i exhibited by Peter Shalit

SECTION G – Lesser-Known Gesneriads Seldom Grown or Seen in Shows

Class 44 – Gesneria libanensis subsp. lopezii exhibited by Arleen Dewell
Class 45 – Petrocosmea species exhibited by Bill Price

SECTION H – Trained or Sculptured Gesneriads

Class 46 – Streptocarpus hybrid (standard) exhibited by Peter Shalit

SECTION I – Collections of Gesneriads

Class 47 – Petrocosmea Collection exhibited by Norma Kunzel
Class 48 – Primulina Kinship Group exhibited by Peter Shalit

SECTION J – Gesneriads Grown by a Novice

Class 50 – Episcia ‘Kee Wee’ exhibited by Sally Robinson

SECTION K – Arrangements of Fresh-Cut and/or Growing Material

Class 51 – “Toto Too!” exhibited by Pat Shandrow
Class 52 – “Emerald City” exhibited by Pat Shandrow
Class 53 – “Wicked Witch” exhibited by Barb Festenstein
Class 54 – “Over the Rainbow” exhibited by Pat Shandrow

SECTION L – Arrangements of Fresh-Cut Gesneriad Material

Class 55 – “The Munchkins” exhibited by Karyn Cichocki
Class 56 – “Glinda the Good Witch” exhibited by Karyn Cichocki
Class 57 – “Flying Monkeys” exhibited by Bob Clark
Class 58 – “Scarecrow” exhibited by Karyn Cichocki
Class 59 – “Dorothy Arrives in Oz” (Challenge Class) exhibited by Karyn Cichocki

SECTION M – Arrangements of Growing Gesneriad Material

Class 60 – “Ruby Slippers” exhibited by Pat Shandrow
Class 62 – “Cowardly Lion” exhibited by Barbara Festenstein

SECTION N – Plantings of Growing Material

Class 63 – Terrarium (straight-sided) exhibited by Bob Clark
Class 64 – Terrarium (curved) exhibited by M. J. Tyler
Class 65 – Tray Landscape exhibited by Pat Shandrow
Class 65 – Natural Garden exhibited by John Wrightson

SECTION P – Photography

Class 68A – Color Print of Seemannia ‘Purple Prince’ (parts of a plant) exhibited by Jacquie Eisenhut
Class 68B – Color Print of Columnea species (parts of a plant) exhibited by Paul Susi
Class 69 – Color Print of Sinningia rupicola (whole plant) exhibited by Jean Chin
Class 70 – Color Print of Hemiboea subcapitata var. pterocaulis (natural habitat) exhibited by Stephen Maciejewski
Class 71 – Monochrome Print of Primulina ophiopogoides exhibited by Stephen Maciejewski

SECTION Q – Arts and Crafts Representing Gesneriads

Class 72 – Watercolor of Primulina ‘Rachel’ exhibited by Bruce Boyd
Class 73 – Knit Handbag featuring Seemannia ‘Chic’ exhibited by Charlene Marietti
Class 74 – Cell Phone Case inspired by Corytoplectus cutucuensis exhibited by Olive Ma Robinson

SECTION S – Educational Exhibits

Class 79 – Exhibit of Photographs: Oreocharis × heterandra exhibited by Stephen Maciejewski

Share this:
Password Reset
Please enter your e-mail address. You will receive a new password via e-mail.