Convention Flower Show Special Award Sponsorships

This is the listing of division, section and special awards that will be distributed at the 2019 Convention Flower Show. Division, section or special awards with no sponsor are available for sponsorship. In addition to these awards, over 80 class awards are also available, at the discretion of the donor.

Award Sponsorships are now closed for the 2019 Flower Show. 

Division Awards
Best in Horticulture – sponsored by the Long Island Gesneriad Society
Runner up to Best in Horticulture – sponsored by the Greater New York Gesneriad Society
Best in Artistic – sponsored by Steve Kerr
Runner up to Best in Artistic – sponsored by Mary Schaeffer
Best in Arts – sponsored by Barb Borleske
Runner up to Best in Arts – sponsored by the Tampa Bay Gesneriad Society
Best in Commercial/Educational – sponsored by Susan Grose
Runner up to Best in Commercial/Educational – no eligible entries

Sweepstakes
Sweepstakes in Horticulture – a recurring award sponsored by the New England Chapter in memory of Jessie Crisafulli
Runner up to Sweepstakes in Horticulture – sponsored by Minh Bui
Sweepstakes in Artistic – sponsored by Susan Grose
Runner-up to Sweepstakes in Artistic – sponsored by Paul Susi
Sweepstakes in Arts – sponsored by Vladimir and Tatiana Kalgin
Multi-Division Sweepstakes – sponsored by Jeanne Katzenstein

Section Awards
Best in Section A (Tuberous) – sponsored by Mollie Schneider
Best in Section B (Rhizomatous) – sponsored by Maureen Pratt
Best in Section C (Fibrous) – sponsored by Carolyn Ripps
Best in Section D (Old World Gesneriads in Flower) – sponsored by Winston Goretsky
Best in Section E (Gesneriads Grown for Ornamental Qualities) – sponsored by the Northern Illinois Gesneriad Society
Best in Section F (New Gesneriads) – sponsored by Winston Goretsky
Best in Section G (Lesser-Known Gesneriads) – sponsored by the Northern Illinois Gesneriad Society
Best in Section H (Trained or Sculptured Gesneriads) – sponsored by Winston Goretsky
Best in Section I (Gesneriads Grown by a Novice) – sponsored by Steve Kerr
Best in Section J (Collection of Gesneriads) – sponsored by Susan Grose
Best in Section K (Arrangements of Fresh-cut Material) – sponsored Joe and Donna Palagonia
Best in Section L (Arrangements of Dried and/or Growing Material) – sponsored by Minh Bui
Best in Section M (Container Plantings) – sponsored by Syliva Svitak
Best in Section N (Artistic Entry by a Novice) – sponsored by the San Francisco Gesneriad Society
Best in Section O (Photography) – an endowed award sponsored by the Crisafulli Family
Best in Section P (Arts and Crafts) – sponsored by the Tennessee Gesneriad Society
Best in  Section Q (Commercial Displays) – no eligible entries
Best in Section R (Educational) – sponsored by John and Keri Buell

Special Awards

Best Gesneriad Grown by a non-Member – a recurring award sponsored by Paulo Castello da Costa
Best Gesneriad Grown by a First-Time Convention Exhibitor – sponsored by the Minnesota Gesneriad Society
Best Gesneriad Exhibiting Fruit – an endowed award sponsored by the Frelinghysen Arboretum Gesneriad Society
Best New Hybrid – sponsored by Brandon Erikson
Best New Species – sponsored by Karyn Cichocki
Best Recently Registered Hybrid – a recurring award sponsored by the Gesneriad Hybridizers Association
Best Scented Gesneriad – sponsored by Donna Guiliano
Best South American Species other than Sinningia or Columnea – sponsored by Elizabeth Varley

Best Achimenes – sponsored by Julie Mavity-Hudson
Best Columnea – sponsored by Margaret Califano
Best Drymonia – sponsored by Jeanne Katzenstein
Best Episcia – sponsored by Susan Grose
Best Kohleria – sponsored by Mary Schaeffer
Best Petrocosmea – a recurring award sponsored by the New England Chapter
Best Primulina – sponsored by Bill Price
Best Section Saintpaulia species – sponsored by Bill Price
Best Section Saintpaulia hybrid – sponsored by the Delta African Violet and Gesneriad Society
Best Sinningia – sponsored by Levin Tilghman
Best Streptocarpus – sponsored Deanna Belli

Best Brandon Erikson Hybrid – sponsored by Irina Nicholson
Best Dale Martens Hybrid – sponsored by Maragert Califano
Best David Harris Hybrid – sponsored by Levin Tilghman
Best Jay Sespico Hybrid – sponsored by Maureen Pratt
Best John Boggan Hybrid – sponsored by Susan Grose
Best Pat Hancock Hybrid – sponsored by Mel Grice
Best Peridots Hybrid – sponsored by Bill Price
Best Peter Shalit Hybrid – sponsored by Bob Clark
Best Thad Scaggs Hybrid – sponsored by Mary Schaeffer
Best Tim Tuttle Hybrid – sponsored by Mel Grice

 

Show Award Sponsorship Page

last updated 6/27/19

Share this:

Journal

our journal

Join us to receive four informative, colorful issues per year.

Download a sample copy here.

Member Login

Forgot Password?

Join Us